Reklama

Nie żyje Bogdan Miś — popularny dziennikarz, matematyk i także popularyzator nauki, który przez dwie dekady był związany z Telewizją Polską. To właśnie na antenie publicznego nadawcy prowadził teleturniej „Kółko i krzyżyk”.

Bogdan Miś urodził się 24 grudnia 1936 roku w Warszawie. W 1959 roku ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako operator i programista przy pierwszym polskim komputerze mainframe. Był także autorem pierwszej polskiej gry komputerowej „Kółko i krzyżyk”.

Reklama

Miś wykonywał obowiązki asystenta na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i pracował w Instytucie Matematycznym PAN. Pracował także jako wykładowca w m.in.: Akademii Filmu i Telewizji.

Dziennikarstwem zajął się na samym początku lat 60. XX wieku. W latach 1961 do 1981 był związany z Telewizją Polską, gdzie prowadził programy i teleturnieje, wśród których można wymienić „Kółko i krzyżyk”. W trakcie swojego życia wydał łącznie dwadzieścia książek poświęconych matematyce i komputerom oraz telewizji i teleturniejom. Miś publikował swoje teksty w „Życiu i Nowoczesności”.

Reklama

Nie żyje Bogdan Miś

Bogdan Miś zmarł 2 lipca 2023 roku. Smutną wiadomość o jego śmierci potwierdził magazyn „Press”. To był prekursor dziennikarstwa naukowego – powiedział w rozmowie z „Presserwisem” Jarosław Juszkiewicz.

Bogdan Miś w trakcie swojego życia zajmował się między innymi popularyzacją nauki wśród Polaków. Był także odpowiedzialny za programy skierowane do młodzieży i również telewizyjne teleturnieje. Pełnił również obowiązki redaktora naczelnego Programu II oraz szefa Telewizji Młodych. Pracował jako redaktor naczelny „Informatyki” oraz redagował polską wersję popularnego miesięcznika „PC Magazine”.

Reklama