0

Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje zasłużona polska aktorka

Reklama

Nie żyje znana i zasłużona polska aktorka Halina Sobolewska. Artystka w trakcie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką pod pseudonimem „Zofia”. O śmierci Haliny Sobolewskiej poinformowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Popularny program znika z TVP. Prezes Telewizji Polskiej przekazał nowe informacje

Reklama

Halina Sobolewska urodziła się 9 maja 1928 r. w Kłopoczynie. Od 1942 r. aktywnie uczestniczyła w działalności o charakterze konspiracyjnym w II Obwodzie „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Na to czekało wielu widzów Michała Rachonia. Wszystko jest już jasne [WIDEO]

Była jedną z uczestniczek Powstania Warszawskiego, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. Po zakończeniu Powstania Warszawskiego trafiła do obozów przejściowych w Pruszkowie i w Skierniewicach.

Za swoje zasługi otrzymała m.in. Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki i Medal za Warszawę 1939-1945. Po zakończeniu drugiej wojny światowej ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

POLECAMY TAKŻE: Niesamowity występ Blanki na imprezie TVP. To po prostu trzeba zobaczyć [WIDEO]

Następnie występowała na deskach teatrów między innymi w Łodzi, Toruniu, Kielcach i Radomiu. Jednak jej kariera nie ograniczała się tylko do występów w teatrze. Halina Sobolewska wystąpiła także w filmach, wśród których możemy wymienić: „Syzyfowe prace” czy „Księga wielkich życzeń”.

Reklama

Nie żyje Halina Sobolewska

O śmierci Haliny Sobolewskiej poinformowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno. Aktorka zmarła 24 lipca w wieku 95 lat i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym nr 1 Miłostowo przy ulicy Gnieźnieńskiej w Poznaniu.

POLECAMY TAKŻE: Tego mało kto się spodziewał. Znana dziennikarka wraca do TVP

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24 lipca 2023 roku odeszła na wieczną wartę, Halina Sobolewska ps. „Zofia”, sanitariuszka Powstania Warszawskiego i wybitna aktorka teatralna – poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno.

Aktorka występowała w teatrach: Nowym w Łodzi (1950-58, 1978-90), im. Żeromskiego w Kielcach-Radomiu (1958-59), im. Horzycy w Toruniu (1960-61, 1964-72), im. Fredry w Gnieźnie (1972-77).

Źródło: Film Polski, Gazeta.pl

POLECAMY TAKŻE:

Matka zamordowanej Anastazji nie wytrzymała. Padły mocne słowa [FOTO]

Andrzej Seweryn poniesie konsekwencje za swoje słowa? Pojawiły się nowe informacje [WIDEO]

Polacy pogrążeni w smutku. Nie żyje gwiazda znanego polskiego serialu

Dramat 27-letniej Polki. Ojciec kobiety przekazał nowe informacje

Fatalna wiadomość także dla widzów TVP. To już koniec znanego programu

Reklama