0

Co z rządem Tuska? Padły ważne słowa ze strony prezydenta

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w piątek w trakcie konferencji prasowej wypowiedział się na temat zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Wybory parlamentarne odbyły się już ponad miesiąc temu. Najwyższy wynik spośród wszystkich startujących ugrupowań uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Reklama

POLECAMY TAKŻE: Nowy sondaż wyborczy. Zaskakujące wyniki poparcia

Mimo wszystko wynik zwycięskiej formacji Jarosława Kaczyńskiego nie przełożył się na wystarczający przydział mandatów poselskich, który dałby PiS możliwość na utworzenie samodzielnego rządu.

Mimo wszystko prezydent Andrzej Duda postanowił powierzyć zadanie utworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu, który w ostatnich latach kierował Radą Ministrów Zjednoczonej Prawicy.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Będzie nowy rząd PiS? Zaskakujące słowa Morawieckiego

Na samym początku bieżącego tygodnia – w poniedziałek – doszło do zaprzysiężenia rządu PiS. Od tego momentu Mateusz Morawiecki ma dwa tygodnie, aby uzyskać wotum zaufania przed Sejmem. W przypadku braku powodzenia – nowy rząd najprawdopodobniej stworzy Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) i Lewica, a na jego czele stanie były premier – Donald Tusk.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda o rządzie Tuska

Prezydent został zapytany w piątek w trakcie  konferencji prasowej o to, kiedy spodziewa się zaprzysiężenia rządu, na którego czele stanie Donald Tusk.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Zaskakująca informacja. Znany polityk odmówił Tuskowi?

– Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał – powiedział prezydent. – Są ku temu odpowiednie przede wszystkim terminy konstytucyjne. Proszę zwrócić uwagę, że wręczyłem choćby tekę premierowi Morawieckiemu do formowania nowego rządu jako przedstawicielowi ugrupowania, które wygrało wybory parlamentarne, natychmiast po złożeniu przez niego dymisji. Dosłownie w tym samym momencie – kontynuował.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Przykra wiadomość. Nie żyje znany polski aktor

— Wiem, że mogłem to zrobić kilka dni później. Nie przeciągałem tego, tak jak obiecałem – zaznaczył w piątek Andrzej Duda. Głowa państwa dodała, że będzie to robić zgodnie z przyjętym zwyczajem – Będę to robił spokojnie, zgodnie ze zwyczajem u nas obowiązującym, parlamentarnym, wyborczym i politycznym. Zgodnie z zapisami naszej konstytucji – zadeklarował.

– Także zgodnie z pewnymi ustaleniami, które realizujemy w ramach naszych zobowiązań i polityki międzynarodowej. Wszystko, zapewniam, będzie zgodnie z konstytucyjnymi unormowaniami i terminami – dodał prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy: ostatnie wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość razem z koalicjantami. Jednak ostateczny wynik uzyskany przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego przełożył się tylko na 194 poselskie mandaty. Do samodzielnych rządów PiS potrzeba co najmniej 231 posłów w Sejmie.

Źródło: TVN24

POLECAMY RÓWNIEŻ INNE NASZE MATERIAŁY: 

To już oficjalne. Znany dziennikarz odchodzi z TVP

To się Tuskowi nie spodoba. Padły właśnie mocne słowa prezydenta

Jakubiak ostrzega Hołownię. Polityk powiedział to wprost

Tusk będzie mieć problem? Zaskakujące słowa znanego polityka

Problem Romana Giertycha. Polityk przegrywa w sądzie

Mocne słowa z Pałacu Prezydenckiego. To się opozycji nie spodoba

Reklama