0

Hołownia ma wielki problem? Wpłynęło zawiadomienie do prokuratury

Reklama

Szymon Hołownia ma problem? Z informacji przekazanych przez portal „Rzeczypospolita” wynika, że Sejm nie przegłosował likwidacji komisji ds. wpływów rosyjskich, choć odwołał jej członków. Z tego względu teraz aktualny marszałek Sejmu Szymon Hołownia może mieć kłopoty. O co dokładnie chodzi?

Portal „Rzeczypospolita” przypomniał, że pod koniec listopada 2023 roku Sejm postanowił odwołać ośmiu członków Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, lecz sama komisja zlikwidowana nie została.

Reklama

Z informacji „Rz” wynika, że powinno to zostać wykonane przy pomocy nowej ustawy i przy akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy. „Komisja lex Tusk formalnie więc istnieje i powinna zostać obsadzona nowymi członkami” — napisała na ten „Rzeczypospolita”.

Reklama

Szymon Hołownia ma problem?

Z dalszych doniesień na ten temat dowiadujemy się, że do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście trafiło zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez aktualnego marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Zawiadomienie miał złożyć mieszkaniec Białegostoku – Krzysztof Krasowski.

Polecamy także: Jest zdecydowana decyzja prezydenta. Tak zareagował Tusk

— Zgłoszenie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w osobie Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, który nie wydał postanowienia o wyznaczeniu terminu do przedstawienia kandydatów na członków Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 przez kluby poselskie lub parlamentarne

– miał napisać Krasowski w uzasadnieniu.

Z informacji przekazanych przez portal „Onet” wynika, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia miał obowiązek wydać takie postanowienie „bez zbędnej zwłoki”, co ma wynikać z treści ustawy o państwowej komisji, jak i także Kodeksu postępowania administracyjnego.

Źródło: Onet, Rzeczypospolita

Reklama