0

Jest nowy sondaż poparcia. Wyniki wielu zaskoczą

Reklama

Nowy sondaż poparcia pracowni Pollster dla Super Expressu. Wynika z niego, że w dalszym ciągu na prowadzeniu jest ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość z koalicjantami, lecz przewaga nad drugą Koalicją Obywstelską nie jest duża. Powyżej progu wyborczego znalazły się jeszcze Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe), Nowa Lewica i także Konfederacja.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Zaskakująca informacja. Znany polityk odmówił Tuskowi?

Reklama

W poniedziałek 11 grudnia w izbie niższej polskiego parlamentu premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje expose. Następnie już po południu Sejm głosował nad wotum zaufania dla rządu Prawa i Sprawiedliwości.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Co z rządem Tuska? Pojawiły się nowe informacje

Ostatecznie polski Sejm w głosowaniu nie udzielił wotum zaufania dla rządu kierowanego przez Mateusza Morawieckiego. Za wotum zagłosowało 190 posłów, przeciwnych było 266, nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału troje posłów należących do klubu Prawa i Sprawiedliwości: Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Ziobro i Szymon Szynkowski vel Sęk.

POLECAMY TAKŻE: Nowy sondaż wyborczy. Zaskakujące wyniki poparcia

Następnie za sprawą decyzji sejmowej większości Donald Tusk uzyskał wotum zaufania – wniosek w tej sprawie został poparty przez 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W zeszłym tygodniu doszło do zaprzysiężenia rządu tworzonego przez Koalicję Obywstelską, Trzecią Drogę (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) i Nową Lewicę.

Reklama

Nowy sondaż Pollster

W nowym sondażu pracowni Pollster wyniki poparcia dla ujętych w nim ugrupowań politycznych wyglądają następująco: Zjednoczona Prawica uzyskała 33.15 proc. głosów poparcia. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, której wynik jest niewiele mniejszym od PiS i jego koalicjantów i wynosi — 31.28 proc. Podium zamyka Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) — 16.95 proc.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Znany dziennikarz znika z TVP. Podano powód

Powyżej progu wyborczego znalazła się Nowa Lewica z wynikiem 8.37 proc i także Konfederacja — 6.37. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Mamy do czynienia z naturalnym procesem słabnięcia przegranego po wyborach. I mamy do czynienia z premią dla wygranych. Zwykle ta premiera była wyższa, ponieważ ankietowani deklarowani poparcie dla zwycięzców. Tym razem premiera nie jest tak znacząca, bo mieliśmy wysoką frekwencję w wyborach i ankietowani odpowiedzieli zgodnie z oddanymi przez siebie głosami w wyborach – komentuje politolog Rafał Chwedoruk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego cytowany przez Super Express.

Źródło: Super Express

Foto: KPRM, CZERWIŃSKA, WIKIPEDIA, SCREEN YOUTUBE

POLECAMY RÓWNIEŻ INNE NASZE MATERIAŁY: 

To już oficjalne. Znany dziennikarz odchodzi z TVP

To się Tuskowi nie spodoba. Padły właśnie mocne słowa prezydenta

Jakubiak ostrzega Hołownię. Polityk powiedział to wprost

Tusk będzie mieć problem? Zaskakujące słowa znanego polityka

Problem Romana Giertycha. Polityk przegrywa w sądzie

Reklama