0

Smutna wiadomość. Nie żyje znana polska aktorka

Reklama

Bardzo przykra informacja obiegła media – nie żyje znana polska aktorka Izabela Olszewska. Wiadomość na temat śmierci artystki przekazał portal branżowy Film Polski i także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Izabela Olszewska urodziła się 3 stycznia 1930 roku w Woli Rzędzińskiej. Studia aktorskie ukończyła Państwową Szkołę Aktorską w Krakowie. Z kolei jej debiut teatralny miał miejsce 24 lutego 1955 roku.

Reklama

Artystka w trakcie swojej wieloletniej kariery była wielokrotnie nagradzana. Między innymi w 1977 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za osiągnięcia aktorskie, a zwłaszcza za rolę w „Biesach” i „Dziadach”.

Natomiast w roku 2004 roku otrzymała nagrodę honorową „Ludwik” (nagroda teatralna Krakowa) za całokształt twórczości. W trakcie swojej kariery Izabela Olszewska wystąpiła w wielu spektaklach telewizyjnych i także w polskich filmach.

Reklama

Nie żyje Izabela Olszewska

– Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że odeszła Izabela Olszewska, wielka aktorka teatralna i filmowa. Była artystką doskonałą, która na scenach Starego Teatru stworzyła dziesiątki niezapomnianych kreacji – poinformował Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

– Do historii polskiego teatru przeszły m.in.: Pani Rollison w „Dziadach”, Jewdoha w „Sędziach” oraz Wróżka w „Wyzwoleniu” w reżyserii Konrada Swinarskiego, Maria Timofiejewna Lebiadkin w „Biesach” oraz Janina Chomińska w „Z biegiem lat, z biegiem dni…” w reżyserii Andrzeja Wajdy, Katarzyna w „Matka Courage i jej dzieci” w reżyserii Lidii Zamkow, Estrella w „Życie jest snem” w reżyserii Bogdana Hussakowskiego – czytamy.

Izabela Olszewska była również pedagogiem. Przez ponad 30 lat pracy wychowała wiele pokoleń polskich aktorów.

Źródło: Film Polski, Facebook

Reklama