0

Zła wiadomość dla Tuska. PiS może mieć powód do zadowolenia

Reklama

CBOS opublikował nowy sondaż poparcia partii politycznych. Na prowadzeniu w dalszym ciągu jest Prawo i Sprawiedliwość, któremu nie udało się w tym tygodniu uzyskać wotum zaufania dla swojego rządu. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe). Wynik powyżej progu wyborczego uzyskały jeszcze Konfederacja i Nowa Lewica.

POLECAMY TAKŻE: Nowy sondaż wyborczy. Zaskakujące wyniki poparcia

Reklama

W poniedziałek 11 grudnia w izbie niższej polskiego parlamentu premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje expose. Następnie już po południu Sejm głosował nad wotum zaufania dla rządu Prawa i Sprawiedliwości.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Będzie nowy rząd PiS? Zaskakujące słowa Morawieckiego

Ostatecznie polski Sejm w głosowaniu nie udzielił wotum zaufania dla rządu kierowanego przez Mateusza Morawieckiego. Za wotum zagłosowało 190 posłów, przeciwnych było 266, nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału troje posłów należących do klubu Prawa i Sprawiedliwości: Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Ziobro i Szymon Szynkowski vel Sęk.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Zaskakująca informacja. Znany polityk odmówił Tuskowi?

Następnie za sprawą decyzji sejmowej większości Donald Tusk uzyskał wotum zaufania – wniosek w tej sprawie został poparty przez 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama

Sondaż CBOS

Z wyników sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że w dalszym ciągu na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego cieszy się 30 proc. poparciem ze strony osób biorących udział w badaniu. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska — 25 proc. Podium zamyka rewelacja ostatnich wyborów parlamentarnych, a więc Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) — 13 proc.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Co z rządem Tuska? Pojawiły się nowe informacje

Wynik powyżej progu wyborczego uzyskały jeszcze dwa ugrupowania. Nowa Lewica i Konfederacja w badaniu CBOS otrzymały po 9 proc. wskazań ankietowanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 8 grudnia 2023 r. na próbie 1 tys. dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: Businessinsider.com.pl

Foto: KPRM

POLECAMY RÓWNIEŻ INNE NASZE MATERIAŁY: 

To już oficjalne. Znany dziennikarz odchodzi z TVP

To się Tuskowi nie spodoba. Padły właśnie mocne słowa prezydenta

Jakubiak ostrzega Hołownię. Polityk powiedział to wprost

Tusk będzie mieć problem? Zaskakujące słowa znanego polityka

Problem Romana Giertycha. Polityk przegrywa w sądzie

Brak wotum zaufania dla rządu PiS. Prezydent zabiera głos

Reklama